środa, 11 listopada 2009

Pasywne ogrzewanie słoneczne

Pasywne ogrzewanie słoneczne to prosta w założeniach i wykonaniu metoda ogrzewania, a raczej dogrzewanie domu czy budynku. W przeciwieństwie do "aktywnego" ogrzewania słonecznego (z wykorzystaniem kolektorów słonecznych) ta metoda nie wymaga żadnych specjalnie skomplikowanych urządzeń.

Cała idea pasywnego ogrzewania słonecznego opiera się na wykorzystaniu promieni słonecznych do ogrzewania domu / budynku.

Czym zatem różni się dom w którym zastosowano w czasie projektowania zasady pasywnego ogrzewania słonecznego od zwykłego domu?
W zwykłym domu okna umieszczone są mniej więcej równomiernie z każdej strony budynku. W domu z pasywnym ogrzewaniem słonecznym najwięcej okien jest na południowej ścianie domu, na północnej architekt nie umieszcza / umieszcza bardzo mało okien. Powód tego jest prosty: W naszej szerokości geograficznej (mam na myśli Polskę:) najwięcej światła (i ciepła) dają okna umieszczone na południu. Okna umieszczone na północy mogą i zazwyczaj będą przyczyniać się do strat ciepła (szyba, nawet dwu czy trzy warstwowa jest słabą izolacją, ciepło przez szybę po prostu jest tracone).

Zatem gdy chcemy mieć dom pasywnie ogrzewany słonecznie musimy mieć dom z dużą ilością okien na południu. Czy to wszystko?
Nie.

Autor tego postu, aktualnie jeszcze jest mieszkańcem bloku zbudowanego pod koniec okresu komunizmu. Mam to szczęście, że w domu w którym mieszkam salon:) ma wystawę południową. Sprawia to, że przy słonecznej pogodzie w ciągu dnia, nawet w ciągu zimy nie trzeba ogrzewać pomieszczenia. Jednak gdy zajdzie słońce w pokoju bardzo szybko(kwestia godziny, dwóch) przestaje być ciepło i trzeba włączyć kaloryfer (co przekłada się na wyższe rachunki, emisję CO2, zmniejszenie niezależności energetycznej Polski...)

Zatem jakie jest rozwiązanie?
Należałoby sprawić,że promienie słoneczne (niosące ciepło) będą padać na strukturę posiadającą tzw dużą masę termalną (inaczej pojemność cieplną). Zapewni to magazynowanie ciepła pobranego w czasie dnia i powolne uwalnianie go w czasie gdy światła już nie ma.
Co może być naszą masą termalna?
Każda struktura z materiału posiadająca dużą pojemność cieplną, czyli: cegła, beton, glina, woda itp. Dobrym rozwiązaniem byłoby gdyby nasza ściana termalna była zarazem ścianą nośną. Sprawi to, że nie będziemy musieli dodatkowo wydawać pieniędzy na materiały, które zwiększą pojemność cieplną naszej ściany, czy podłogi.

Ogólnie rzecz biorąc im ciemniejszy kolor naszej ściany / podłogi tym efektywniej będzie ona pobierać ciepło. Ważne jest również by ściana była pomalowana farbą matową lub substancją która nie daje połysku (gdyż połysk to nic innego jak odbicie światła, a tego na naszej ścianie o dużej masie termalnej bardzo nie chcemy)

W następnym poście napiszę jak sprawić, by nasz pasywnie ogrzewany słonecznie dom nie zmieniał się latem w piecyk solarny:)

19 komentarzy:

  1. Pasywne ogrzewanie to z pewnością ciekawa sprawa. Czyli rozumiem, że korzystniej jest mieć ciemne ściany by efektywnie korzystać z tej metody?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja cały czas namawiam lokatorów w moim bloku aby wyszli z propozycją do Prezesa aby założył nam kolektory słoneczne. Uważam, że jest to idealne rozwiązanie zwłaszcza, że mamy ogrzewanie na olej a podgrzanie wody u nas jest niewiarygodnie drogie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Według mnie takie alternatywne formy ogrzewania, co najwazniejsze darmowego i nie emitującego zanieczyszczeń powinny być stosowane z chęcią.

    U nas w bloku (nowy blok) zamontowana jest nowoczesna wentylacja, która skutecznie przepycha powietrze z pokoju do pokoju. Dzięki czemu, np kiedy ciepło jest od południa bo jest słońce, wentylacja pozwala na dogrzanie tym ciepłem z południa pokoje od północy.
    Do tego na dachu mamy zamontowane panele słoneczne, dość dużo co pozwala np na darmowe ogrzewanie bloku czy brak konieczności włączania piecyków gazowych na ciepłą wodę.

    W blokach problem jest taki, że nie zawsze wszyscy się na to chcą zgodzić... Zawsze znajdzie się ktoś komu nie pasuje. Nam się trafiło bo blok dość mały i dużo młodych ludzi mieszka. Więc bez wahania nawet dołożyli do tej inwestycji - bo się zwróci.

    OdpowiedzUsuń
  4. Według mnie energia odnawialna to najlepszy sposób na pasywne ogrzewanie słoneczne, kolektory mają bardzo duże dofinansowanie, więc warto rozpatrzyć to.

    OdpowiedzUsuń
  5. W sumie ja jeszcze nie miałam okazji aby inwestować w taką energię, ale u mnie w firmie jestem bardzo zadowolona z faktu używania gazu. Tym bardziej, że mam świetną ofertę na gaz do firmy https://poprostuenergia.pl/gaz-dla-firmy/ i jestem zdania, że jak najbardziej jest to bardzo istotna kwestia.

    OdpowiedzUsuń
  6. Treściwy i bardzo pomocny artykuł. Takie ogrzewanie ma sporo zalet i zdecydowanie warto inwestować w tego typu rozwiązania.

    OdpowiedzUsuń
  7. Super wpis. Cenne wskazówki i informacje.

    OdpowiedzUsuń
  8. Także w rolnictwie warto iść w kierunku energii odnawialnej. Tutaj https://www.pless.pl/wiadomosci/67792-fotowoltaika-dla-rolnika-zobacz-ile-zaoszczedzisz sporo informacji na ten temat, także bardzo fajna analiza oszczędności w przypadku postawienia na fotowoltaikę

    OdpowiedzUsuń
  9. Ciekawy artykuł, przydatne informacje można tutaj znaleźć

    OdpowiedzUsuń
  10. Według mnie jak najbardziej warto stawiać na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania, a takich teraz nie brakuje.

    OdpowiedzUsuń
  11. Energia odnawialna staje się teraz coraz bardziej popularnym tematem.

    OdpowiedzUsuń
  12. Wszystko doskonale wygląda

    OdpowiedzUsuń
  13. Ten wpis jest bardzo ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  14. Ja nie wiem jak to w końcu jest, moi sąsiedzi poszli w to a teraz nie są do końca zadowoleni.

    OdpowiedzUsuń