Tyle tylko, że mało kto jeszcze myśli o tym, że wpływ budynku na środowisko to nie tylko okres jego eksploatacji -- ale także sama jego budowa.
Do wzniesienia budynku potrzeba energii. Do napędu betoniarki i innych maszyn budowlanych. Ale także do wytworzenia materiałów budowlanych. I często jest to bardzo znaczący wydatek energii.
Przykładowo, do wytworzenia 1 kilograma cementu trzeba zużyć 3,5-5 MJ energii (zależnie od zawartości klinkieru cementowego), co oznacza konieczność spalenia 140-200 g niezłego węgla kamiennego [1]. Uwzględnia to zarówno sam proces wypału cementu w piecach, jak i pozyskania surowca do produkcji klinkieru cementowego.
Do energochłonnych w procesie produkcji materiałów budowlanych można zaliczyć wszystkie, które wymagają wypalania lub topienia:
- ceramikę,
- cement i produkty z betonu (bloczki betonowe, nadproża),
- wełnę mineralną -- skalną i szklaną.
Wbrew pozorom, dość energochłonne są też materiały izolacyjne takie jak styropian (polistyren ekspandowany), styrodur (polistyren ekstrudowany) czy pianki poliuretanowe. Energia wbudowana w te materiały to aż 70-90 MJ/kg [1], przy czym warto zauważyć, że czym innym jest kilogram betonu, a czym innym kilogram styropianu.
[1] http://perigordvacance.typepad.com/files/inventoryofcarbonandenergy.pdf
Warto zwrócić uwagę na tę energochłonność, bo na pierwszy rzut oka nie jest to wcale takie oczywiste...
OdpowiedzUsuńDobrze piszesz
OdpowiedzUsuńW sumie dziś budowanie budynków ekologicznych i energooszczędnych to całkiem naturalna rzecz. Dlatego jak jeszcze do tego dodamy ofertę z firmy https://poprostuenergia.pl/ to faktycznie przy okresie rozliczeniowym możemy mieć bardzo niskie rachunki za energię elektryczną.
OdpowiedzUsuńMoim zdaniem bez nowych technologii i rozwiązań oraz firm takich jak https://www.se.com/pl/pl/product-category/2900-przemienniki-cz%C4%99stotliwo%C5%9Bci-i-uk%C5%82ady-%C5%82agodnego-rozruchu która takie oferuje znacznie trudniej by się po prostu funkcjonowało w nowoczesnym świecie. Widać jak technika cały czas się rozwija i to w różnych dziedzinach.
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.
OdpowiedzUsuńInteresujący wpis. Warto było tutaj zajrzeć.
OdpowiedzUsuńInteresujący ten wpis!
OdpowiedzUsuńCzym innym jest kilogram styropianu a czym innym kilogram betonu? przecież obydwa ważą po kilogram czyż nie? haha
OdpowiedzUsuńNigdy o takim czymś nie słyszałem i co by nie mówić to w naszym życiu niezwykle ważna jest energia elektryczna. Ja na pewno mogę każdemu od razu polecić doskonałego elektryka z firmy http://www.elektryk.i-wroclaw.pl/ który naprawdę zna się na tej pracy.
OdpowiedzUsuńCiekawe spostrzeżenia
OdpowiedzUsuńSuper wpis
OdpowiedzUsuńJak dla mnie sama energia elektryczna jest niezwykle ważna i muszę przyznać, że jakiś czas temu u mnie wykonywała była instalacja elektryczna. Do tych prac przyszedł elektryk z https://elektryk-wroclaw.pl/instalacje-elektryczne/ i całość wygląda i działa naprawdę świetnie.
OdpowiedzUsuńCiekawy temat
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawe spostrzeżenia. Świetny wpis.
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńFajnie że został poruszony ważny i ciekawy temat.
OdpowiedzUsuńBardzo fajny tekst. Super to czytać
OdpowiedzUsuńPodoba mi się ten wpis
OdpowiedzUsuńCiekawy i inspirujący wpis
OdpowiedzUsuńDla mnie również bardzo ważną kwestią jest to aby zawsze wiedzieć czy aby na pewno moja instalacja elektryczna działa jak należy. Muszę przyznać, ze jak coś to serwis elektryczny http://elektryka.wroclaw.pl/ jest na pewno w stanie sobie z takimi rzeczami poradzić.
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo ciekawy
OdpowiedzUsuńTen wpis jest bardzo interesujący
OdpowiedzUsuńRewelacyjny jest ten wpis
OdpowiedzUsuńinspirująco a zarazem pasjonująco.
OdpowiedzUsuńWpis bardzo pomocny
OdpowiedzUsuńBardzo ciekawy i pomocny wpis
OdpowiedzUsuńJeżeli interesują Was kwestie techniczne związane z budynkiem to myślę, że najlepszą opcją będzie kontakt do rzeczoznawcy budowlanego. On wykona wszystkie niezbędne badania.
OdpowiedzUsuńIm bardziej nowoczesne maszyny budowlane tym ten energii do postawienia budynku zużyje się mniej. Maszyny muszą też być w pełni sprawne bo każda awaria przyczynia się do pobierania większej ilości paliwa co działa negatywnie na środowisko.
OdpowiedzUsuń