czwartek, 15 sierpnia 2013

Earthship, czyli ziemny budynek z opon

Earthship to zarejestrowany znak handlowy należący do Michaela Reynoldsa, który zbudował pierwszy taki budynek. Wykonany jest z materiałów pochodzących z odzysku i naturalnego budulca. Konstrukcja zaś pozwala mu na uzyskiwanie znaczących ilości energii z promieniowania słonecznego, co wspomaga ogrzewanie.

Pierwszy Earthship powstał jako budynek autonomiczny. Jego konstrukcja miała uwzględniać wykorzystanie dużych mas akumulujących ciepło oraz wentylację wspomaganą efektem kominowym do utrzymania temperatury we wnętrzu.


Earthshipy najczęściej wykonuje się jako odłączone od sieci elektroenergetycznej (off-grid). Zazwyczaj na pomysł wzniesienia takiego budynku wpadają ludzie o alternatywnych poglądach na życie, chcący minimalizować swój wpływ na środowisko, zamieszkać w głuszy, itd.

Południowo-wschodni narożnik Earthshipa. Widoczna ściana z dużymi przeszkleniami, służąca do pozyskiwania ciepła słonecznego. Źródło: Wikipedia. Autor: Biodiesel33. Licencja: CC A SA 3.0.
Mocna ekspozycja budynku w kierunku południowym, widoczna na powyższym obrazku, pozwala pozyskiwać duże ilości energii z promieniowania słonecznego. Ta energia jest akumulowana dzięki dużej masie budynku, co pozwala na łatwiejsze utrzymanie wewnątrz komfortowych temperatur. Zastosowanie dodatkowo kolektorów słonecznych i baterii słonecznych pozwala na wytwarzanie także ciepłej wody oraz energii elektrycznej.

Za większość masy akumulacyjnej odpowiadają przede wszystkim ściany zewnętrzne Earthshipa, wykonane np. z opon wypełnionych ziemią. Jest to materiał budowlany pozwalający na zagospodarowanie niepotrzebnych opon, jednak bardzo kłopotliwy w użyciu (ze względu na olbrzymie trudności z wypełnianiem opon ziemią i ubijaniem jej). Ściany wewnętrzne wykonywane bywają np. z puszek po napojach, układanych w strukturze zbliżonej do plastra miodu.

Oczywiście ściany skierowane na północ, wschód i zachód, a także dach są mocno izolowane, aby ograniczyć straty ciepła.

Osobiście uważam, że to co najwyżej taka ciekawostka. A na YT można obejrzeć dokument na temat Reynoldsa i jego Earthshipa.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza