czwartek, 24 października 2013

Dom z bali

Drewno jest jednym z najbardziej naturalnych materiałów budowlanych, wymaga niewiele energii do pozyskania, wytwarzane jest lokalnie, jest surowcem odnawialnym.

Domy drewniane nie są w Polsce zbyt popularne, bo u nas dom musi być na lata, a to oznacza, że musi być z ceramiki i betonu. Nikomu nie przeszkadza, że przecież 1/3 typowego polskiego domu, czyli więźba dachowa, ma drewnianą konstrukcję szkieletową. Ale zbudowanie ścian w tej technologii się polskim inwestorom rzadko mieści w głowie.

Co innego dom z bala. Bal wydaje się być solidny i sprawia zupełnie inne wrażenie, niż tekturowa ściana szkieletowa z belek, wełny mineralnej i płyt OSB.


Dom z bala na tradycyjnej podmurówce, kryty blachą. Przyznam, że może się podobać, choć ja wolę inny wygląd elewacji. Autor nieznany. Źródło: loghomeu.com.
Niestety, w Polsce domów z litego bala robić nie wolno. A wszystko dlatego, że mamy takie, a nie inne wymagania dotyczące parametrów izolacyjnych ścian. Gdyby ściana miała mieć jedną warstwę drewnianego bala, musiałaby mieć co najmniej 50 cm grubości, by tych parametrów dotrzymać. To więc oznacza, że nawet w takiej ścianie musi znaleźć się izolacja.

I tu wchodzimy na grunt materiałów mniej ekologicznych, bo najpopularniejszym materiałem izolacyjnym do ocieplenia ściany szkieletowej czy ściany z bala jest wełna mineralna (skalna). Do jej wytworzenia potrzebne jest kruszywo bazaltowe oraz gaz ziemny, bo tę skałę trzeba roztopić i rozwłóknić -- niczym cukier w maszynce do produkcji waty cukrowej.

Producenci wełny wprawdzie zapewniają, że ona przecież mocno obniża rachunki za ogrzewanie, więc nakład energetyczny na jej wytworzenie jest wielokrotnie rekompensowany w czasie eksploatacji domu. I że spalają głównie gaz ziemny, który przecież jest znacznie czystszy od węgla. Oczywiście mają rację.

Jeśli jednak ktoś miałby ochotę na zaizolowanie ściany drewnianego domu materiałami jeszcze bardziej przyjaznymi środowisku, też mógłby znaleźć coś dla siebie. Bo przecież ściany można izolować wełną drzewną, albo wełną celulozową (znaną jako ekofiber).

3 komentarze:

  1. Ja chcę taki!!! Jejkuś moje marzenie :> Fantastycznie to wygląda..

    OdpowiedzUsuń
  2. uwielbiam domki zrrobione z drewna:) cudo:)

    OdpowiedzUsuń
  3. Dom wygląda imponująco. Jestem ciekawa jak z kosztami? Ile taki dom jest droższy/tańszy od tradycyjnego?

    OdpowiedzUsuń