czwartek, 12 grudnia 2013

Dlaczego powinniśmy wykorzystywać deszczówkę

Woda deszczowa przez wielu ludzi nie jest wykorzystywana, nie wiedzą jednak jak wiele przez to tracą.

Zagospodarowanie deszczówki (szczególnie na terenach wiejskich i podmiejskich) może przynieść sporo oszczędności, ponieważ może ona zmniejscyć zużycie albo nawet zostąpić zwykłą wodę wodociągową w niektórych codziennych czynnościach.


Do spłukiwania toalet zużywamy codziennie nawet 70l wody! Gdybyśmy, zamiast tego, używali wody deszczowej moglibyśmy zredukować tą liczbę do kilku litrów dziennie, nie możemy jej jednak wykorzystać do picia czy też na potrzeby higieniczne.

Woda opadowa jest miękka przez co doskonale nadaje się do prania, ponieważ łatwiej się pieni oraz dzięki swoim właściwościom nie powoduje uszkodzeń w urządzeniach elektrycznych (np. osadzania się kamienia na grzałce w pralce czy zmywarce). Deszczówka nie jest bogata w minerały, a także w sole mineralne co powoduje, że gorzej, niż woda z wodociągu nadaje się do podlewania przydomowych roślin.

Duże systemy zbierania wody opadowej mogą być jednak wykorzystane do nawadniania pól uprawych, gdy nadejdzie okres suszy, bo w tym przypadku źródłem minerałów jest gleba i ewentualnie nawozy (oczywiście tylko organiczne, przecież to blog o ekologicznym budownictwie).

Najprostszym sposobem na zbieranie deszczówki jest podstawienie beczki pod rynnę, która odprowadza wodę z naszego dachu. Można również zainwestować w zaawansowany system, który będzie składował wodę w podziemnym zbiorniku.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz